לוכד נחשים בעמק חפר

שבח הדברות שירותי לוכד נחשים בעמק חפר

עמק חפר נחשב לאחד האזורים היפים בישרא' ומאופיין בשטחי חקלאות מפוארים וגינות פרטיות מטופחות. עם זאת, הטבע הפורה גינות, המדשאות  וגינות הבתים הופכים את האזור למגנט לחיות בר, בכלל זה נחשים שמוצאים פה את מקום מושבם האידיאלי בימי הקיץ החמים. תקופת הקיץ מביאה איתה את גידול בפעילות הנחשים, שיוצאים לחפש מזון ולהתרבות, מה שמעלה את הסיכוי למפגשים לא צפויים עם אדם.

התושבים בעמק חפר, בעיקר בעלי הבתים הפרטיים והחקלאים, נדרשים להתמודד עם הצורך להתגונן מפני נחשים באופן שוטף. למרות שרוב הנחשים אינם מסוכנים לאדם, קיימת סכנה אמיתית מפני מספר מינים שכן יכולים להוות סכנה. כמו כן, התקרבות לנחש או ניסיון להדברתו ללא הידע המתאים עלולים להסתיים בפגיעה.

מתי נחוץ להתערב ולקרוא למומחה? כיצד ניתן להתמודד באופן בטוח ומקצועי עם נחש שהתגלה בסמוך לבית או בשטח החקלאי? ומהן הדרכים המומלצות למניעת מפגשים עם נחשים בעתיד? כל התשובות לשאלות אלו חיוניות לשם שמירה על בטיחות התושבים.

זיהוי נחש בזמן וטיפול בטוח במקרה של מפגש

זיהוי מוקדם של נחש בגינה או בשדה חקלאי הוא חיוני לנקיטת פעולה מתאימה ולמניעת סכנה אפשרית. תושבי עמק חפר צריכים להיות מודעים לסביבתם ולדעת לזהות את הסימנים המובילים לנוכחות נחשים. נחשים אוהבים להתחבא במקומות עם צל, כמו תחת ערימות ענפים, ריצפות עץ או אבנים, ולכן חשוב לבדוק את האזורים הללו בתדירות.

במקרה של זיהוי נחש, חשוב לשמור על רוגע ולהתרחק ממנו במידה האפשרית, שום ניסיון לגעת או לתפוס את הנחש לא רק שאינו מומלץ אלא גם עלול להיות מסוכן. צעד נוסף הוא להודיע לאחרים שבאזור להימנע מקרבה למיקום בו נמצא הנחש, ולהתקשר למומחה – לוכד נחשים מוסמך.

לוכדי נחשים בעמק חפר מומחים בטיפול במצבים אלה ומגיעים עם ציוד מתאים לתפיסה בטוחה ומהירה של הנחש. הם משתמשים בכלים כמו מקלות אחיזה ומקלות הרמה שמאפשרים להם לשלוט בנחש מבלי לסכן את הנחש עצמו או את האדם.

באיזה מקרים מומלץ להזמין לוכד נחשים בעמק חפר

ישנם מקרים בהם מומלץ לקרוא ללוכד נחשים באופן מיידי, מקרים בהם גיליתם נחש בתוך הבית, חצר הבית, מחסנים או בבריכה, אם נתקלתם בנחש כדאי להתרחק מן האזור ואם אפשר לבודד את האזור( במידה והנחש נמצא בתוך חדר בבית מומלץ לסגור את דלתות החדר) כדאי לצלם את הנחש אם מתאפשר בכדיי שלוכד הנחשים יוכל לזהות את סוג הנחש, ואופן הפעולה אותו יבחר ללכידת הנחש. במידה וראיתם יותר מנחש אחד בסביבתכם, ייתכן ויש קן בסביבה ומוטב לעזוב את האזור עד שלוכד נחשים יגיע ויבדוק את השטח.

סוגי נחשים ארסיים בישראל

בעמק חפר ישנה צמחייה רבה ולכן היתקלות בנחש היא לא תסריט מופרך, לוכד נחשים מקצועי בעמק חפר אמור לדעת לזהות את סוג הנחש ובהתאם את אופי הנחש, מקומות המסתור ומקורות המזון של הנחש. ידיעה של סוג הנחש תעזור באופן הטיפול בבתי חולים במקרים של הכשה ותייעל את התהליך של לכידת הנחש והרחקתו. ישנם כ-42 סוגי נחשים במדינת ישראל ביניהם 9 מינים ארסיים אלו הנחשים הארסיים הנפוצים בישראל שאת חלקם ניתן למצוא גם בעמק חפר:

  • נחש צפע
  • צפעון שחור
  • צפע החרמון
  • נחש פתן שחור
  • נחש שפיפון
  • נחש עכן חרטומים
  • נחש עכן קטן
  • נחש עכן גדול
  • פתן שחור

סכנה לחיות מחמד

חשוב מאוד לזכור שהכשת נחש יכולה להיות מסוכנת לחיות המחמד, שכן גם כלבים וגם חתולים ינסו לבוא במגע עם הנחש במידה וייתקלו בו, מפגש של חיות מחמד עם נחש ארסי עלול להיות קטלני גם לחיות מחמד, וזה כולל גם את החתולים ( חתולים אכן נפגעים מארס הנחש בניגוד למה שחלק חושבים), אם כי במקרים רבים חתולים מצליחים לפגוע בנחש לפני שהוא פוגע בהם. באזור עמק חפר ישנם בתים רבים צמודי קרקע ומתגוררים בהם חיות מחמד, לכן אם גיליתם נחש בסביבה מומלץ להרחיק את חיות המחמד מן האזור.

זמני הגעה מהירים ללכידת נחשים בעמק חפר

שבח הדברות מבינים לעומק את הסכנה במפגשים עם נחשים, לבטח עם נחשים ארסיים, לכן אנו מפצירים בכל מי שבא במפגש עם נחש לא לנסות ולהתקרב או להזיק לנחש, ובמקרים בהם זיהיתם נחש בסביבת מגוריכם אתם התקשרו אלינו מיידית ונדאג להגיע בהקדם, אנו מבינים שמפגש עם נחש הינו מלחיץ ביותר והסכנה הינה מיידית לכן אנו מספקים  לוכד נחשים בעמק חפר בזמני הגעה מהירים ביותר, לצורך לכידת הנחש והרחקתו מסביבתכם.

מה עושים במקרה של הכשת נחש?

הכשת נחש דורשת טיפול רפואי מיידי. חשוב לשמור על רוגע, להימנע מלהזיז את החלק הנפגע ולקרוא למספרי חירום. הזמנה מהירה של רכב אמבולנס יכולה להציל חיים. בזמני הגעה מהירים ביותר, לצורך לכידת הנחש והרחקתו מסביבתכם.

מיהו נחש הצפע?

נחש הצפע הוא הנחש הנפוץ ביותר בישראל. זיהויו פשוט יחסית אך הרבה מתבלבלים בין נחש הצפע הארסי לבין זעמן מטבעות שאינו ארסי.


אז איך נראה נחש הצפע ואיך מבדילים בין נחש צפע לנחש לזעמן המטבעות?


לנחש הצפע יש צורה של מעוינים מחוברים בצורת זיג זג על הגב וצבעם חום אפור, לנחש זעמן המטבעות ישנם צורה של עיגולים על הגב ולרוב אינם מחוברים. בנוסף לנחש הצפע ישנו אישון דק שיותר דומה לפס רחב, בשונה מזעמן המטבעות לו יש אישונים עגולים.
חשוב לדעת שהצפע יכול להיות מסוכן במיוחד, ולכן הידע בנושא הוא חיוני לכל מי שחי או פוקד את האזורים בהם הוא שוכן.

האם בעמק חפר נחשים פעילים גם בחורף?

בחורף, רוב הנחשים נכנסים לתרדמת ופעילותם מתמעטת משמעותית. אולם, בישראל, שבה החורפים עדינים יחסית, ייתכן ונחשים יהיו פעילים גם בימים חמים יותר במהלך החורף.

באזורים צמחיה ושדות כמו בעמק חפר יש לשים לב לפעילות נחשים גם בחורף, ומומלץ כאשר נכנסים לשדות או במקומות בהם הפוטנציאל להיתקל בנחש גבוהה יותר לנקוט אמצעי זהירות גם בחודשי החורף

האם חתולים יכולים לתפוס נחש צפע ״מיתוס או מציאות״?

אכן חתולים יכולים לתפוס נחש צפע, אך יחד עם זאת חשוב מאוד לזכור שהכשת נחש צפע מסוכנת מאוד גם לחתול, זהו בהחלט מפגש שתרצו שגם החתול שלכם ימנע ממנו. חתולים אינם מהווים תחליף ללכידת הנחש ושחררו במקום בטוח, שכן חתולים יכולים גם להבריח את הנחש לאזור שאסטרטגית 

מה לעשות כאשר יש גינה וצמחייה כדי להימנע מנחשים בעמק חפר והסביבה?

אחת הדרכים הטובות ביותר למנוע מפגשים עם נחשים היא לשמור על ניקיון וסדר בגינה ובשדה. גיזום עצים ושיחים, כיסוח דשא והסרת חפצים נטושים שיכולים לשמש מקלט לנחשים הם צעדים חשובים. בנוסף, יש לוודא שאין חורים או סדקים בגדרות ובקירות שיכולים לשמש נתיבי כניסה לנחשים לתוך הבית או החצר.

שימו לב למקומות מסתור בגינה, בין אם מדובר במנגל בגינה, ארונות גינה, עציצים גדולים, פתחי ניקוז ובעצם כל מקום מוחבא ולרוב מוצל שיכול להוות מקום מסתור לנחש.

× ייעוץ בחינם!